Antifriz Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Renk Olmalıdır? Yazın Kullanılmalı Mı? Ömrü Ne Kadar?

Antifriz Nedir? Ne İşe Yarar?  

Birçok kişi antifriz kullanımının motorun donmasını engelleyen bir sıvı olduğunu düşünür. Aslında bu tam olarak da doğru değil. Temel olarak motorun radyatör suyuna katılarak motor bağlantılarının donmasını ya da kaynamasını engelleyen sıvıdır diyebiliriz.

Antifriz Hangi Renk Olmalıdır?

Aslında antifriz bir alkol çeşidi olduğundan dolayı renksizdir. Piyasadaki antifrizlerin renkli olmasının sebebi aracınızda herhangi bir sızıntı oluşması durumunda antifrizi sudan ayırt edilmesini sağlamaktır.  Renkler ise üreticiden üreticiye değiştiğinden içerikleri farklılık gösterebilmektedir. Yani antifriz alırken renkten çok içeriğe bakmanız gerekmektedir.

Yazın Antifriz Kullanılmalı Mı?

Kış mevsiminde araç sahipleri tarafından sık kullanılan antifrizin, yazın da araç sahipleri tarafından aynı sıklıkla kullanıldığını söyleyemeyiz.  Antifriz formülü gereği motorunuzda bulunan kir, pas, kireçlenme, oksitlenme gibi kimyasal bozuklukların oluşumunu engellerken, soğutma sıvısının aracınızın motorunda rahat dolaşımını sağlar. Motorun fazla ısınarak hararet yapmasını engelleyen antifrizi, yaz mevsiminde de kullanmanın aracınızın motoru için oldukça faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Antifriz Ömrü Ne Kadar?

Zaman içerisinde bozulan ve işlevlerini yerine getiremez hale gelen antifriz, aracınızın ömrünü uzatmak için oldukça önemlidir. Bu sebepten antifriz en az yılda bir değiştirilmelidir. Antifrizin raf ömrü ise yaklaşık olarak 5 yıldır diyebiliriz.

Organik olan, içerisinde fosfat ve slikat bulunduran ASPart antifrizlerini 3 farklı renk kategorisinde, -40 -55 -74 deredece ve 1.5, 3, 5 ve 16 LT temin etmeniz mümkündür. Tamamıyla organik asitlerle üretilen ASPart antifrizlerini, aracınızın radyatöründen eksik etmemenizi öneririz.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş